Recenzujemy staniki, bo wiemy, że dobrze dobrane czynią cuda!

"Remont" torebki skórzanej, pomocy!

• Eshi
    Eshi · 06-07-14 14:39 · do góry^

Kupiłam sobie na pchlim targu torebkę, której szukałam latami:)
    taką starą dużą torebkę z klapą, z grubej ok. 3-4mm skóry, to się chyba jucht nazywa (?)
    http://allegro.pl/torba-teczka-na-laptopa-naturalna-skora-jucht-1014-i4390269606.html
    coś takiego, ale kolor brązowy-ciemny karmel i bardziej "stylowa", widać, że zabytek:P

Tylko jak można się domyślić, to jest w średnim stanie, chciałam ja wyremontować:)
    Metalowe elementy są pordzewiałe, to nie jest problem, bo są farby specjalne.
    Ale na klapie był jakiś napis markerem, zostały szare ślady i ogólnie jest taka mocno cieniowana-wytarta.
    W kształcie jest w stanie bardzo dobrym, zero ubytków itp.
    Najpierw chcę ją wyczyścić. Czym to się czyści?:) I jeśli to nie pomoże,a raczej nie pomoże, bo z tego co wiem, to skora jest chłonna, to są może jakieś trwale farby, barwniki do skory naturalnej? Bym przemalowała na brązowy ciemny albo czarny.

Albo jakiekolwiek rady, czym można ją potraktować? Może tłuszcz do skór, taki jak do butów? Troszkę przyciemni, może kolor wyrówna?

Nie rozróżniam skór, skóra licowa, to coś podobnego do juchtowej?
    Pomocy:))

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 06-07-14 17:15 · do góry^

Jak masz możliwość to wrzuć poglądowe fotki stanu skóry, coś może podpowiem. Uwielbiam kupować w ciucholandach torby i czasami coś trzeba z nimi podziałać, więc jakieś tam doświadczenie posiadam :)
    Rdzę można próbować kwaskiem cytrynowym i dopiero potem ewentualnie malować, chociaż ja zostawiam jak jest, najwyżej przecieram papierrem ściernym (drobniutkim), nawet jeśli są wytarcia metalowych części do innego koloru to może ciekawie wyglądać.

Generalnie każdą uzywaną torbę piorę, w wodzie z mydłem albo jakimś detergentem.
    Wcześniej czyszczę plamy i ślady po długopisach, mazakach, lakierach itp. Ale mam o tyle dobrze, że przez TŻ mam dostęp do profesjonalnych odplamiaczy i płynów pralniczych. Z ogólnodostępnych - na tusz sprawdza się dobrze biały denaturat.

Piorę w wodzie wtedy, kiedy jest gorąco, żeby mi szybko schło bez zacieków. Skórę licową (to ta z wierzchu gładka i z lekkim połyskiem) delikatnie małą szczoteczką i szmatką zamoczoną w detergencie, płukanie pod prysznicem, szybkie odsączanie ręcznikami papierowymi. Inne rodzaje (wierzch przecierany albo bez warstwy farby) twardą szczotką, reszta jw. Od wody sporo skór sztywnieje, ale nie wszystkie. Bywa różnie.

Po bardzo solidnym wyschnięciu czarną czy brązową licową skórę zapastowuję pastą do butów, zwłaszcza w miejscach wytarć. Po kolejnych 2-3 dniach w ciepłym miejscu - ręczne polerowanie szmatką i ręcznikami papierowymi do momentu, aż nie będzie brudzić.
    Skóry kolorowe podbarwiam, mam zwyłe kredi akwarelowe, zeskrobuję trochę, mieszam z wodą i czymś tłustym, zwykle biorę tłuszcz do butów albo któryś z moich olejków do twarzy :P (kokosowy, makadamia, czasami maść szałwiowa jak mi potrzeba czegoś żółtawego, ew. masło shea) i pędzelkiem zamalowuję wytarcia. Schnięcie i polerowanie jw.

Skóry przecierane/nielicowe czasami podbarwiam, czasami nie. Zależy jaka skóra i co chcę osiągnąć. Jeśli ma być gładka i ciemniejsza, to używam tłuszczu do butow. Przy okazji zabezpiecza przed wilgocią i plamieniem.
    W sumie wszystko zalezy od torebki i pomysłu na nią :)

Kontakt: m.smol1(małpa)wp.pl

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 06-07-14 17:57 · do góry^

Na razie schnie, bo potraktowałam ją wodą z mydłem szarym, bo była zakurzona, sztywna i taka fuu:)

Ta skóra jest matowa, widać, że ktoś próbował ją czyścić drucianą szczotką, bo są kreski-zarysowania. Są też napisy pod spodem, gdzie skóra nie jest gładka, tylko taka chropowata, a tam już na pewno nie zejdzie, bo pewnie wsiąkło wszystko z markera. Ale tego nie widać.

Hmm, buty ze skóry licowej mam:D ale nie potrafię porównać , czy to ta sama skóra. Jak torba wyschnie, to porobię zdjęcia i wstawię je tutaj.

Była ona sztywna jak cholera, widać, że przeleżała w szafie jakieś 150lat przyciśnięta zwłokami:D była płaska. A teraz jest bardziej miękka i wsadziłam do niej poduchę, żeby nabrała bardziej teczkowatego kształtu:D

To taka stara torba, jak kiedyś nosiły dziadki, być może była na jakieś polowania, w cepelii widziałam podobne mniejsze torebki. Ta skóra jest dość gruba, z jednej strony gładka, a drugiej jakby nieobroniona, takie "włoski" ma.
    Co to może być za rodzaj skóry?:))

Znalazłam o takie coś
    http://mrvintage.pl/2011/01/o-torbe-tez-trzeba-dbac.html

I się zastanawiam nad kupnem takiej pasty brązowej. Zastanawiam się nad renowatorem, ale ona nie ma nigdzie ubytków, nie jest poprzecierana tak, żeby skóra na tym cierpiała. Tak mi się wydaje. Jest gładka, tylko zaniedbana, jeśli kolor by był jednolity, to wyglądała by ekstra.

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 06-07-14 19:24 · do góry^

Zznalazłam poradnik o czyszczeniu torby lekarskiej

http://lederzentrum.pl/czeste-pytania/galanteria-skorzana/renowacja-starej-torby-lekarskiej.html

może się przyda choć dotyczy raczej licowej. Skoro torba jest stara, to faktycznie może byc juchtowa skóra, a te często bywają woskowane, więc można by ją potraktować jakimś preparatem natłuszczającym. A i papier scierny albo szczoteczka druciana do zamszu też nie zaszkodzą. Mam taki fajny zestaw do butów, właśnie delikatna miękka druciana szczoteczka, do tego szczotka gumowa i zwykła z włosia. Drucianą dobrze się doczyszcza przebarwienia, przygniecenia itp.

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 06-07-14 19:42 · do góry^

Ja też mam! Do półbutów zamszowych mam taką małą szczoteczkę, z jednej strony cienki drut, a z drugiej strony gumowe igły. Szczotę miękką do skóry licowej tez mam, taką do użycia po zastosowaniu pasty/tłuszczu impregnującego.
    O taką do zamszu
    http://www.cozabuty.pl/product-pol-4875-Szczotka-do-butow-z-zamszu-i-nubuku-Bama.html

Jak ją zaczęłam czyścić wodą i mydłem, to strasznie barwnik puścił, woda była ruuda!

Czyli jak? Papierem ściernym? Serio?:) zetrzeć, później coś natłuszczającego? Mam taki tłuszcz bezbarwny w słoiczku z białą gąbką, do butów licowych. I na koniec miękką szczotką wypolerować?:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 06-07-14 19:48 · do góry^

To nie taka skóra jak na zdjęciu. Ta moja raczej tak nie popęka, jest dość elastyczna, miękka i gruba.

Nie za bardzo widać zdjęcia, ale po prawej jest mini foto. Moja torba jest niemalże identyczna, tylko ciemniejsza i chyba w troszkę gorszym stanie:)

http://archiwumallegro.pl/stara_torba_ze_skory_juchtowej-982796548.html
    albo taka
    http://listonoszki.pl/2014/01/13/torba-listonoszka-skora-stara-vintage-duza-hm-zara/

Tak mi się wydaje:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • tula
    tula · 06-07-14 21:00 · do góry^

Kiedyś w liceum miałam taką torbę-listonoszkę:

http://thingo.pl/public/thing/big/1358182128.jpg

podobną do tej na zdjęciu. Skóra na wierzchu była podniszczona i zwyczajnie brudna (ślady po długopisie/mazaku i jakieś bliżej nieokreślone plamy), za namową taty przetarłam ją drobnym papierem ściernym. Ślady były mniej widoczne, skóra zrobiła się oczywiście bardziej chropowata, ale później, po naprzemiennym potraktowaniu pastą do butów i porządnym wypolerowaniu wyglądało to całkiem dobrze :)

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 06-07-14 22:27 · do góry^

Jeśli wierzch jest gładki, to potraktowanie czymś szorstkim zmieni fakturę, więc można zrobić próbę w jakimś mało widocznym miejscu.

"Skóra na wierzchu była podniszczona i zwyczajnie brudna (ślady po długopisie/mazaku i jakieś bliżej nieokreślone plamy), za namową taty przetarłam ją drobnym papierem ściernym. Ślady były mniej widoczne, skóra zrobiła się oczywiście bardziej chropowata, ale później, po naprzemiennym potraktowaniu pastą do butów i porządnym wypolerowaniu wyglądało to całkiem dobrze :)"

Zgadza się, jeśli komus nie przeszkadza ta chropowatość, to spokojnie tak można przy grubej skórze :)
    Można nawet zapastować na kolorowo i uzyskac niepowtarzalny efekt, potraktowałam ostatnio czerwoną pastą dość mocno wytarte brązowe buty i wyszło interesująco :)

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • brawurka
    brawurka · 06-07-14 22:34 · do góry^

Jeśli jest pomazana markerem czy innym długopisem, wątpię żeby udało się doczyścić. Ostatnio w pracy znalazłam skórzane buty tak wymazane, próbowałam wszystkiego co w ręce wpadło, specjalne płyny do czyszczenia skór i nic. Ale daj znać jeśli coś zadziała, zapamiętam bo się przyda ;)

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 06-07-14 22:47 · do góry^

Nie doczyści się, widać. Widać też, że próbowali ją czyścić, bo dość wyraźne są ślady po szczotkach.

Jest ona właśnie gładka, dlatego albo spróbuję najdrobniejszym papierem w niewidocznym miejscu. Albo spróbuję ją potraktować pastą w kolorze brązowym z dwa razy, może napisy troszkę zblakną i koloryt się wyrówna.
    coś takiego
    http://allegro.pl/saphir-najlepszy-krem-pasta-do-obuwia-butow-hit-i4377086307.html
    i na koniec potraktuje ją tłuszczem.

Ciągle schnie:) mam nadzieję, że do jutra wyschnie, porobię fotki i wstawię tutaj.

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 06-07-14 22:47 · do góry^

W środku jest w stanie idealnym, tył też niczego sobie, tylko ten przód taki obesrany:D, kurde:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • kallamburka
    kallamburka · 06-07-14 23:16 · do góry^

Może ten preparat by pomógł? http://allegro.pl/avel-usun-dlugopis-pioro-ze-skory-odplamiacz-i4359497102.html

szukam staników w rozmiarze: 60c/d, 65b/c
    czarownica_87 [at] tlen.pl

Odpowiedz»
  • Trefl
    Trefl · 06-07-14 23:57 · do góry^

A ja tak z innej beczki. Znalazłam po babci portfel, cudowny z tłoczoną różą, skórzany i bardzo stary. Generalnie z wierzchu wygląda OK. ale w środku nie bardzo, materiał który jest w środku pewnie kiedyś był biały, dziś już bardziej kremowo-brązowy :P Chciałabym go odświeżyć (wyprać), ale boję się, że zniszczę skórę. Czym go wymyć? Można go umyć w wodzie i mydle, bez obawy, że się go zniszczy?

mail: kozaczek1.15 @ o2.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 07-07-14 08:42 · do góry^

Kallamburka, właśnie w nawiasie jest napisane, że nie usuwa brudu z markera. A to jest marker, bo nie wiem, czy zwykły pisak aż takie szkody zrobiłby torebce.

Przyznam się bez bicia, nie wiem, czy mogłam tak zrobić, ale ja wlałam ciepłej wody do wanny, dodałam mydło i całą torbę wsadziłam na parę minut, później gąbką szorowałam.
    Dlatego teraz będzie schnąć trzy dni:D

http://wklejarka.pl/lXwDNifYfW

Tu są zdjęcia. Kolor taki jak na klapie, bo klapa już wyschła. Reszta jeszcze mocno wilgotna, stąd ciemnobrązowa.

Ostatnie zdjęcie, to zdjęcie torebki, którą znalazłam też na pchlim targu parę lat temu, tej stan jest bardzo dobry, kosztowała całe 30 albo 35zł, nie pamiętam na ile wytargowaliśmy w końcu:D

http://wklejarka.pl/qizfEEDpnV
    daje zdjęcia napisów, na pierwszym zdjęciu trzeba się przyjrzeć, te zdj.robiłam telefonem, mało widać, bo torba jeszcze wilgotna, ale jak się przyglądnie, to widać piękny napis AC/DC:D przynajmniej widać A:D

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 07-07-14 08:44 · do góry^

Oh, drugie zdjęcia nie wchodzą. Są tam dwa zdj. jak wklikniecie się w znaczek "połamane zdjęcie"- w zdjęcie, to się wyświetlą na nowej karcie.

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 07-07-14 08:46 · do góry^

Po wyczyszczeniu, po klapie widzę, że już wygląda troszkę lepiej.
    Zasadnicze pytanie- co to za skóra?

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 07-07-14 15:44 · do góry^

Wydaje mi się, że to gruba skóra licowa barwiona w całości, nie tylko po wierzchu. Fajna ta torba :)

Zobaczysz jak już całkiem wyschnie czy bardzo widać napis, w razie czego mozna np tylko klapę przetrzeć równo papierem ściernym albo i trochę nierówno czymś podrapać, kwestia co się komu podoba.
    Przypuszczam, że podpastowanie na ciemniej mogłoby spowodować, że mazak będzie mniej widoczny, z tym, że najpierw bym naniosła barwnik naokoło napisu, żeby nie po kresce bo też się przyciemni, a potem po wstępnym polerowaniu drugą warstwę już równo. Jeśli to był marker to wsiąkł mocno w skórę i do zera się nie usunie, więc trzeba by próbować maskowania :)

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 08-07-14 12:12 · do góry^

Wczoraj zabrałam się za papier ścierny:)
    Klapa wytarta, kolor zrobił się jednolity,przynajmniej ten wytarty, mam nadzieję, że jak potraktuję ją jakimś płynem, to nie wyjdą te plamki, które były.

Później się biorę za ścieranie przodu, z tym napisem, coś czuję, że będzie ciężko.
    Wstawię zdjęcia, jak torba wygląda po przetarciu.

Czyli spokojnie można używać tłuszczów i płynów do skór licowych, które kupiłam do butów?:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 08-07-14 12:29 · do góry^

używam tych do butów, tylko trzeba pamiętać, że mogą brudzić jasne rzeczy, więc po użyciu polerowanie, polerowanie... aż do znudzenia, a potem jeszcze raz :)

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 08-07-14 19:05 · do góry^

Po starciu papierem i po aplikacji tłuszczem z tyłu na kawałeczku, stwierdziłam, że nie będę kupować farby, bo nie kupię w takim kolorze, a przyciemniać jej nie chcę. Na szczęście barwnik w skórze wytrzymał kąpiel w mydle, i po starciu wierzchniej warstwy skóry i po wtarciu tylko tłuszczu kolor się wyrównał, jest taki jak oryginał.

Niestety napisu nie dało się zetrzeć, jest taki jaki był, troszkę mniej widoczny, bo tłuszcz delikatnie przyciemnił całą torbę, ale ciągle wyraźny:/
    Nie mam pomysłu na niego, może ten kawałek skóry z napisem, tzn przód przyciemnić na ciemny brąz? Nieee, nie widzi mi się to.
    Myślałam nad tym, żeby jakimś ładnym ciepłym odcieniem brązu namalować coś w tym miejscu i zakryć napis. Jakiś wzorek, coś na zasadzie tatuażu.
    Jeszcze, gdyby ten napis był ładny i coś przedstawiał, a tu takie bezkształtne napisane chyba lewą ręką po pijaku badziewie:/

1. Zdj, jeszcze mokra, ale klapa sucha, widać na klapie w jakim była stanie.
    2. Po starciu papierem, zmatowiła się mocno.
    3. Po wtarciu tłuszczu do skóry licowych, dwukrotnie i delikatnym wypolerowaniu szczotą. Z lamą błyskową i bez lampy. I ten napis:/

Torba jeszcze nie skończona, muszę zetrzeć i pomalować metalowe zardzewiałe sprzączki, napy itp.
    I chyba jeszcze jedną warstwę tłuszczu dodam. Pierwszą tak wchłonęło, że torba była cała w plamy i dalej chropowata i matowa, chyba mocno ją wytarłam:D ale po drugiej warstwie koloryt już się ładniej wyrównał i już jest połysk.

http://wklejarka.pl/ZmUzyrcosP

Muszę skądś skombinować pasek na ramię, w takim kolorze, już niekoniecznie z tak grubej skóry. Nie mam pojęcia skąd, na allegro nie ma takich rzeczy.
    Jakiś pomysł?

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 08-07-14 22:49 · do góry^

Faktycznie ten napis widać, ale pomysł z narysowaniem tu czegoś jest interesujący, mogłoby to ciekawie wyglądać. Kwestia dopasowania wzoru, wydaje mi się, że będzie pasowało albo coś "ludowego", albo zawijasy w barokowym stylu.

co do paska - gdybyś chciała taśmę tkaninową (chyba szarobeżowa) łączoną z brązową skórą to gdzieś mam, mogę poszukać. Ma karabińczyki do zaczepiania o metalowe oczka.

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 09-07-14 10:06 · do góry^

Nie potrafię sobie wyobrazić tej taśmy tkaninowej+ skóra, ale jakbyś mogła poszukać w wolnej chwili i zrobić zdjątko, to byłabym naaprawdę wdzięczna!!!:)

Szukam wzorków. Nie wiem, czy mam namalować coś na całym tym przodzie z napisem, żeby wystawało spod klapy, czy tylko mały zawijas w miejscu napisu, hmm.

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 09-07-14 13:49 · do góry^

Wrzuciłam zdjęcia tu:
    http://www.fotosik.pl/u/msmol/album/1646656

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 09-07-14 14:50 · do góry^

Wygląda fajnie. A jaka jest maksymalna długość? Szeroki jest?
    Ile byś za niego chciała?:))

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 09-07-14 17:38 · do góry^

Szerokość około 2cm, długość 122cm razem z zaczepami. Kiedyś kupiłam w ciucholandzie za całe 2zł :)

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 09-07-14 17:43 · do góry^

Hmmm:) dwa cm nie wiem, czy nie będzie wyglądać komicznie, przy tak wielkiej i sztywnej torbie:D ale wezmę go, jeśli nie potrzebujesz:) najwyżej będę szukać dalej czegoś większego:)

Piszę maila do Ciebie:))

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 09-07-14 17:46 · do góry^

Napisałam @

Swoją drogą nie wpadłam na to, żeby paska szukać w SH, będę musiała się przejść i poszukać:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»
  • sybla1
    sybla1 · 09-07-14 19:18 · do góry^

U nas w sh trafiają się różne dziwa, paski czy torebki to norma, ale widziałam np kije golfowe na wagę albo kompletne hamulce do Volvo :P

przeważnie 34FF

Odpowiedz»
  • tula
    tula · 09-07-14 20:05 · do góry^

Ja też gdzieś miałam brązowy pasek do torby - dość gruby, szyty, z takim dodatkowym stabilizatorem na ramię - wszystko ze skóry, z karabińczykami po bokach. Nie jest mi potrzebny, jeśli znajdę, to dam znać, może Ci się przyda.

Odpowiedz»
  • Eshi
    Eshi · 09-07-14 20:49 · do góry^

Tula, chętnie:) ja akurat jestem zwolenniczką torebek przez ramię i przyczepiam pasek do wszystkiego w torebce, jeśli nie ma zaczepów, więc jeszcze jeden pasek się przyda:)

monika.sk8 (małpa) wp.pl

Odpowiedz»