Recenzujemy staniki, bo wiemy, że dobrze dobrane czynią cuda!

Kalkulatory rozmiarów stanika - czy kiedykolwiek mówią prawdę?

Większość kobiet nosi stanik w źle dobranym rozmiarze. Większość, czyli ile? 60, 80 procent? A może 93 i siedem dziesiątych procenta? Nie będę tu strzelać statystykami, bo też nikt porządnych badań w tej materii do dziś nie przeprowadził. Jednak coś jest na rzeczy z tą większością. Wystarczy w ciepły letni dzień poobserwować na ulicach kobiety w topach z wydekoltowanymi plecami. Zapięcia staników na łopatkach (a w najgorszym wypadku nawet na karku), spadające ramiączka, efekt jo-jo - to nie są rzadkie obrazki. Zresztą, stanikowe dyskusje na forach internetowych i ruch walki z niewygodnym stanikiem też nie wzięły się znikąd. W zdecydowanej większości nosimy biustonosze niewygodne, bo źle dobrane.

Do powszechności złego rozmiaru stanika przyczyniają się w dużej mierze kalkulatory rozmiarów. Czy którykolwiek rzeczywiście dobiera właściwy rozmiar? Od niedawna - jeden, stworzony przez Biuściastą Lobbystkę the_mariskę. A jak jest z całą resztą? Przetestowałam klika kalkulatorów na swoich prywatnych wymiarach:
- pod biustem 78cm (30,7 cala, zaokrąglane w dół do 30)
- w biuście 103cm (40,5 cala, zaokrąglane w górę do 41)
Dodam, że noszę rozmiar 30H (65J w polskiej rozmiarówce). Spójrzcie, jak poradziły sobie kalkulatory rozmiarów:

Wonderbra - trefny kalkulator rozmiarów

Na początek sprawdziłam, co powie mi sławny Wonderbra - reklamujący się jako producent wyjątkowo dobrze dopasowanych staników. Wpisałam swoje wymiary i... okazało się, że jestem poza zakresem! Your measurements are out of range - powiada kalkulator. W innych okolicznościach przyrody mogłabym się zmartwić - oto jestem poza normą. Ale to nie tak - to nie moje wymiary są poza normą - to Wonderbra po prostu na mnie nie szyje.

The Breast Guide - trefny kalkulator

Zresztą, są przecież kalkulatory, które uwzględniają mnie w swojej rozmiarówce. Na przykład - kalkulator z przewodnika The Breast Guide. Moim wymiarom ów kalkulator wyliczył - uwaga - 36DD, czyli według polskiej rozmiarówki mniej więcej 80E! Mam jedno 80 - rozciąga się do metra dwudziestu i tak, owszem, prawie przykrywa sutki. A powinno pełnić trochę inną rolę.

Female First - trefny kalkulator rozmiarów

Może uda się kalkulatorowi sklepu Female First? W końcu piszą na swojej stronie, że 80% kobiet nosi staniki za luźne w obwodzie. I owszem, zaokrąglają obwód w dół - kalkulator dopasował mi 34F (w polskiej rozmiarówce jakieś 75F). Czy tam wiedzą, że wraz z malejącą szerokością nominalnego obwodu stanika zmniejsza się miseczka, mimo że oznaczona jest tą samą literką? 34F to dla mnie za mało...

Misterna.pl - trefny kalkulator rozmiarów

Polski sklep z bielizną misterna.pl strzela (tak, tak - strzela, o żadnym obliczaniu rozmiaru nie ma tutaj mowy!) w rozmiar stanika 80. Za to z miseczką F. Pudło. Wprawdzie być może miska F przy obwodzie 80 pomieściłaby moje piersi. Ale gdzie podtrzymanie? Gdzie modelowanie?

Na deser zostawiam ostatni kalkulator - Elektroniczny Bra-Fitter. Dla moich wymiarów wylicza aż trzy sugestie według rozmiarówki brytyjskiej i dwie według polskiej. Owszem, nie zwraca dokładnego rozmiaru staników, które noszę - ale celuje w bliskie mi okolice rozmiarowe, zamiast w jakieś absurdalne 80E!

Elektroniczny Bra fitter - doskonały kalkulator rozmiarów stanika!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze: 52 / Dodaj komentarz »

 • molowiak
  molowiak · 06-03-08 11:51 · do góry^

  a mi kalkulator Mariaski liczy idealnie :) o pozostałych litościwie nie wspomnę :/

  Dodaj komentarz»
 • aadrianka
  aadrianka · 06-03-08 12:22 · do góry^

  Kalkulator Mariski liczy wg mnie z lekkim przesunięciem: mój rozmiar podaje, kiedy wpisuję sobie centymetr mniej pod biustem. Za to wyliczenie dla ściśliwców i rozciągliwców to pomysł genialny. Kalkulator ten uważam za świetny; lekka nieścisłość w wyliczeniu stanowi tylko dowód na to, że poznanie rozmiaru jest dopiero początkiem długiej drogi Idealnego Dopasowania Stanika.

  Dodaj komentarz»
 • Yaga7
  Yaga7 · 06-03-08 12:54 · do góry^

  Wiesz, ja przy praktycznie takich samych wymiarach nosz? 34F, wi?c kalkulator Female First jest w sam raz.

  Dodaj komentarz»
 • besame
  besame · 07-03-08 00:48 · do góry^

  U mnie też liczy dobrze. Tzn w tym co jest jako "wyjątkowy ściśliwiec", bo mojego normalnego brytyjskiego nie mogę nosić, że już nie wspomnę o rozciągliwcach, które kalkulator proponuje 55J ;-).
  Za to w Polsce trzymam poziom, mam 60L! Zacznę o taki rozmiar w bieliźniakach pytać ;-).

  Dodaj komentarz»
 • Mała Mi
  Mała Mi · 07-03-08 01:42 · do góry^

  A ja się zacznę pytać o 55G :) Każą mi poszukać w dziale dziecięcym.
  Jak słyszałyście o rozmiarze brytyjskim 26F to dajcie znać.
  Kalkulator działa bardzo dobrze.

  Dodaj komentarz»
 • mariska
  mariska · 07-03-08 14:33 · do góry^

  Uprzejmie informuję, iż to nie moja wina, że nikt nie produkuje obwodów 55 :)

  Tak na poważnie to wiem, że kalkulator nie liczy dokładnie, ale po dokładnym przeanalizowaniu danych statystycznych odkryłam, że dziewczyny przy tych samych wymiarach mogą nosić staniki różne nawet o dwie miseczki, o obwodach nie wspominając. A że błąd kalkulatora raczej nie jest większy niż jeden obwód i/lub jedna miseczka doszłam do wniosku że to i tak będzie dobry punkt wyjścia do stanikowego poszukiwania.

  W tajemnicy dodam też, że jestem w trakcie przebudowy tej strony pod php, z możliwością dodawania komentarzy, rejestrowania użytkowników, tak że każdy aktywny użytkownik będzie mógł dodawać własne artykuły, itp.. Trochę jeszcze to potrwa, bo moje stanikowe potrzeby zmusiły mnie do podjęcia pracy (przy tworzeniu portali www zresztą ;) ), a do tego na studiach też mam trochę do zrobienia, ale mam nadzieję, że za 2 tygodnie - miesiąc wszystko ruszy pełną parą. I oczywiście was powiadomię ;)))

  Dodaj komentarz»
 • Mała Mi
  Mała Mi · 08-03-08 04:36 · do góry^

  Ale ja nic złego nie miałam na myśli:)

  Dodaj komentarz»
 • besame
  besame · 08-03-08 10:14 · do góry^

  ja też nie :)
  kalkulator jest jak najbardziej poprawny - zdecydowanie są modele, w których POWINNAM nosić 55, a że producenci mają to w pupie to nie Twoja wina, tylko ich :).

  Dodaj komentarz»
 • Magdalaena
  Magdalaena · 11-03-08 21:28 · do góry^

  mauzonka pisze: "rozmiar 30H (65J w polskiej rozmiarówce)" Ale to się przecież nie zgadza !
  Brytyjskie 30H jest na 101,5 cm w biuście, a polskie 65J na 95 cm. Wiadomo, że poszczególne modele się różnią, ale to miały być chyba takie bazowe rozmiary.
  Zresztą zerknęłam do Galerii i zobaczyłam, że realnie nosisz rzeczywiście spory rozstaw rozmiarów. Zresztą może dlatego, że jeszcze w listopadzie przyznawałaś się do 99 cm w biuście.

  Dodaj komentarz»
 • Trusia
  Trusia · 13-03-08 08:22 · do góry^

  Kalkulator mnie zastrzelił - piersi mam średnio duże, ale obwody owszem (nadwaga) - wyskoczył mi rozmiar 80L, podczas gdy część 80E jest już na mnie za duża. Przy małych obwodach pod biustem może to lepiej działa, ale w moim przypadku wyszło dziiiiwnie.

  Dodaj komentarz»
 • nika
  nika · 25-03-08 14:37 · do góry^

  Sprawdzałam na wonderbra i przy 72/83 uznał że jestem "out of range" jak wpisałam 72/82 to wyliczył 76 G (???) W kalkulatorze Mariski wyszło 65 C. W misterna.pl 70 A. Na codzień noszę 70 A ale wydaje mi się za mały. Czy ktoś może mi poradzic jaki rozmiar będzie dla mnie najlepszy? Zaczynam się już gubić w tych kalkulatorach.

  Dodaj komentarz»
 • charm
  charm · 25-03-08 20:05 · do góry^

  u mnie kalkulator mariski podaje poprawne wymiary, tzn te, które są w rubryce "ściśliwiec", ale cóż, na co mogę liczyć mając 63cm pod biustem...
  Postałe kalkulatory to ....

  Dodaj komentarz»
 • charm
  charm · 25-03-08 20:07 · do góry^

  nika - wpisz swoje wymiary w tym wątku, na pewno dostaniesz rzetelną odpowiedź
  http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.htm...

  Dodaj komentarz»
 • mefistofelia
  mefistofelia · 25-03-08 23:22 · do góry^

  nika- a kalkulator wonderbry pokazuje ci jakis rozmiar z kosmosu, bo wymiary trzeba tam wpisywac w calach nie centymetrach :)

  Dodaj komentarz»
 • nika
  nika · 26-03-08 08:37 · do góry^

  no tak nie pomyslalam, zeby zamienic na cale ;-)dzieki za pomoc:-)

  Dodaj komentarz»
 • Doris1981
  Doris1981 · 07-04-08 14:52 · do góry^

  Muszę przyznać, że w moim przypadku - jak na razie - BRA-FITTER podał bardzo trafnie rozmiar - polskie 70J. Zobaczymy co będzie dalej (tzn. gdy będę miała większe porównanie, bo na razie nie mierzyłam zbyt wielu staników). Nie chciałam za bardzo wierzyć w to 70J (myślałam, że program zawyża rozmiar o 1-2 miseczki) a jednak. Wiadomo: nie zamierzam się ślepo kierować tym 70J, jak 70H będzie dobre to OK, ale dzięki temu kalkulatorowi wiedziałam mniej więcej w jaki rozmiar mierzyć i że to nie jakiś mój wymysł, że mam więcej, niż miseczkę D. Dziękuję, super robota!

  Dodaj komentarz»
 • dariamax
  dariamax · 25-05-08 12:14 · do góry^

  bra fitter 34jj ale zabawnie było w kalkulatorze kris line wpisałam moje dumne 86 na 119 a tu komunikat PROSZĘ PODAć POPRAWNE DANE :)))))

  Dodaj komentarz»
 • maddie
  maddie · 26-08-08 21:34 · do góry^

  http://www.atlastravel.nazwa.pl/mariska/ niby taki sam a liczy o roziar wieksza miseczke ?! why?

  Dodaj komentarz»
 • mariska
  mariska · 26-08-08 22:29 · do góry^

  maddie - bo ten, który podlinkowałaś, to jego nowa, lepsza wersja :) A starą chyba skasuję, żeby zamieszania nie robiła :)

  Dodaj komentarz»
 • ewelina
  ewelina · 25-02-09 12:26 · do góry^

  cóż, z obliczeń wynika, że powinnam mieć 70F (zaznaczam, że pod biustem mam na wydechu 79 cm). Staniki o rozmiarówce 70 nie rozciągają się aż tak dobrze aby z 80 pod biustem je nosić. Jak zakładam 75 to bardzo ściska i ledwo oddycham.
  Więc co to są za rozmiarówki? Widocznie każda firma co innego robi.

  Dodaj komentarz»
 • aadrianka
  aadrianka · 25-02-09 13:04 · do góry^

  Ewelino, a z jaka miseczka nosisz 75? Bo jesli na wydechu masz 79, to praktycznie nieprawdopodobne, zeby 75 Cie cisnelo tak, ze oddychac nie mozesz:) Raczej uciskaja za male miseczki.

  Dodaj komentarz»
 • wahine
  wahine · 23-04-09 17:46 · do góry^

  Noszę 75C, a wg kalkulatorów powinnam mieć 70G.. czego to się człowiek dowiaduje ;). Ale tak poważnie, to 70 (Samantha, Kinga, Triumph) trochę mnie cisną, więc co powinnam zrobić?

  Dodaj komentarz»
 • aadrianka
  aadrianka · 23-04-09 18:41 · do góry^

  Wahine, bo pewnie przymierzasz te 70tki z za małą miseczką:) Spróbuj faktycznie 70G, lub zapiąć sam obwód, z miseczkami na plecach - w ten sposób sprawdzisz, czy faktycznie jest za ciasny.

  Dodaj komentarz»
 • catkate
  catkate · 23-04-09 19:21 · do góry^

  @ewelina
  Ja nosiłam 85B, jak mi kalkulator wyliczył 70F to się po prostu roześmiałam. Zaczęłam co prawda nosić 75D, miseczki niby pasowały, ale obwód cisnął bardzo i zostawały mi głębokie czerwone ślady na skórze. A teraz...,o cudzie natury, nosze 70F i wcale mnie nic nie uwiera :) (mam 78 pod biustem)

  Dodaj komentarz»
 • wahine
  wahine · 23-04-09 19:43 · do góry^

  Hmmm.. rzeczywiście, 70 przymierzałam najwyżej z D - takie rady zawsze dostawałam w sklepach. A z kolei rozmiar 80D też mam w szufladzie i też pasuje (to ta zależność od rozciągliwości?.. na razie takie szczegóły mnie przerastają, gubię się). Chyba najlepiej będzie znaleźć dobry sklep ze zorientowaną sprzedawczynią i z miseczką G - brzmi fascynująco :).

  Dodaj komentarz»
 • aadrianka
  aadrianka · 23-04-09 20:48 · do góry^

  Zapraszamy też na Lobby Biusciastych:) Pomożemy dobrać rozmiar i wciągniemy w stanikomanię:)

  Dodaj komentarz»
 • Yuki
  Yuki · 12-05-09 17:44 · do góry^

  Mi w tym ostatnim jako rozmiar polski podało 65@ ;)

  Dodaj komentarz»
 • Łałi
  Łałi · 02-06-09 12:39 · do góry^

  A mi coś nie wychodzi to całe obliczenie.. :/ czy ktoś może mi pomóc bo się zamotałam strasznie... :/
  W biuście mam 89 a pod biustem 77.

  Dodaj komentarz»
 • ametyst89
  ametyst89 · 02-06-09 15:12 · do góry^

  @ Łałi wychodzi Ci zgrabne 70D ;)

  Dodaj komentarz»
 • srywka
  srywka · 29-07-09 16:39 · do góry^

  a ja mam 95A :)

  Dodaj komentarz»
 • niewiedząca
  niewiedząca · 09-08-09 12:23 · do góry^

  jaki ja mam rozmiar?
  pod biustem mam 75 A w BIUŚCIE 100.
  proszę o szybką odpowiedź

  Dodaj komentarz»
 • Avarie
  Avarie · 09-08-09 12:36 · do góry^

  niewiedząca - poluj na okolice 70FF. :)

  Dodaj komentarz»
 • rzenia
  rzenia · 14-08-09 22:40 · do góry^

  jaki rozmiar szukac
  pod biustem 81, w biuście 102 - czy rozmiar 75G powinien być dla mnie odpowiedni?

  Dodaj komentarz»
 • polka_w_brukseli
  polka_w_brukseli · 15-08-09 10:41 · do góry^

  75G owszem, ale w polskiej rozmiarowce. W brytyjskiej szukaj 75F.

  Dodaj komentarz»
 • unsichtbar
  unsichtbar · 17-08-09 01:37 · do góry^

  pod biustem mam 82, a w biuście 99. do tej pory nosiłam 85B, ale kalkulator wskazuje 75E, co lekko mnie zaskoczyło. mam dość mały biust, ale jestem 'przy kości'. mam więc polować na coś w okolicy 75E, czy też zdecydować się na coś innego? zostałam kompletnie zdezorientowana.

  Dodaj komentarz»
 • Kati
  Kati · 20-08-09 23:50 · do góry^

  unsichtbar, poluj na 75E i okolice, w dobrze dobranym rozmiarze zobaczysz ile piersi ukrywało się pod pachami i na plecach ;)

  Dodaj komentarz»
 • kittekk
  kittekk · 21-08-09 13:49 · do góry^

  Unsichtbar, mam niemal identyczne wymiary i właśnie w 75E/75F celuję i jest nieźle :) I się okazało, że mam własny biust, nie piankowy i jestem szczęśliwa :)

  Dodaj komentarz»
 • Ja
  Ja · 01-12-09 19:45 · do góry^

  Dziewczyny nie mogę dobrać rozmiaru odpowiedniego. A więc odwód pod biustem ciasno zmierzony: 76 a w biuście 88-90 zależy jak luźno ma być :)
  Według różnych kalkulatorów wychodzi 70 C lub 65D.
  Proszę pomóżcie :( Nie mam możliwość zmierzenia powyższych rozmiarów ponieważ pochodzę z małej mieściny i jedynie będę zamawiać przez neta i chciałabym aby rozmiar był odpowiedni żebym nie musiała wymieniać i odsyłać go :(
  Może któraś z Was mi doradzi?
  Dodam tylko że wszystkie staniki jakie posiadam to 75 B - więc podejrzewam ze wszystkie do wymiany.

  Dodaj komentarz»
 • varietta
  varietta · 01-12-09 20:29 · do góry^

  Może wrzuć do katalogu zdjęcia, najlepiej w miękkim staniku, ale jak nie masz to może być inny - będzie łatwiej Ci coś doradzić. A tak w ogóle na wymiary które podałaś 75B nie jest chyba zły, pytanie tylko jakiej konstrukcji te staniki, jak wypada fiszbina, jak bardzo obwód się rozciąga.

  Dodaj komentarz»
 • Ja
  Ja · 01-12-09 22:07 · do góry^

  varietta 75 B na pewno nie jest dobry bo jak wygarnę cycki od pach to się nie mieszczą w misce tylko wylewają i obwód też się nie zgadza bo zapinam się na pierwsze zapięcie a podobno prawidłowo jest zapinać się na ostatnie a na pierwsze później gdy stanik się porozciąga np w praniu. Więc obwód 75 jest za szeroki.

  Dodaj komentarz»
 • anna
  anna · 23-01-10 22:34 · do góry^

  A mi wyszlo 70D, dotychczas nosilam 75C i sama nie wiem. 70D bylo za ciasne, a miseczki splaszczly piersi. Nie wiem czy to zalezy od modelu, a moze to nie jest jednak mój rozmiar. Pomocy. Pod biustem mam 77, a w biuscie 88-89cm.

  Dodaj komentarz»
 • Sunako
  Sunako · 23-01-10 22:55 · do góry^

  zależy jakie 70D. jaka firma i model? a może potrzebujesz jednak 70E polskie lub 70DD brytyjskie?
  a w niektórych modelach już nie trzeba zaniżać, możesz próbować nadal 75C, jeśli w starych stanikach miski były dobre, tylko obwód za luźny.

  Dodaj komentarz»
 • Anna
  Anna · 23-01-10 23:11 · do góry^

  Stanik byl nmeracji brytyjskiej,Ultrabland, chuba byl zbyt zabudowany. Natomiast 75C ogólnie bylo ok tylko kiedy miski byly bardziej trójkátne wtedy mialam waleczki z boku, a w niektórych waleczek nad prawá piersiá (jest nieco wiéksza). 70E lub DD jest raczej abstrakcjá.

  Dodaj komentarz»
 • Sunako
  Sunako · 24-01-10 01:04 · do góry^

  to z tego co piszesz to miski w 75C za małe. czemu 70DD lub E to abstrakcja?

  Dodaj komentarz»
 • Anna
  Anna · 24-01-10 02:43 · do góry^

  poniewaz znam dziewczyné o tym rozmiarze i ma on o wiele wiékszy biust niz ja. ale spróbuje przymiezyc chociaz. dziéki

  Dodaj komentarz»
 • roza
  roza · 24-01-10 02:50 · do góry^

  A jesteś pewna, że to jest prawidłowy rozmiar tej dziewczyny? Może w rzeczywistości ona powinna nosić jakieś 70G, albo 65H?

  Dodaj komentarz»
 • velvet
  velvet · 13-12-11 13:00 · do góry^

  H to w polskiej rozmiarówce to L M

  Dodaj komentarz»
 • Kikusi
  Kikusi · 27-02-12 10:52 · do góry^

  a czy ktos mógłby mi powiedzieć gdzie jest ten bra fitter stworzony przez urzytkowniczkę balkonetki??

  Dodaj komentarz»
 • katee
  katee · 27-02-12 20:42 · do góry^
  Dodaj komentarz»
 • Kikusi
  Kikusi · 28-02-12 17:03 · do góry^

  dziekuję :-)

  Dodaj komentarz»
 • Oh_lala
  Oh_lala · 02-04-14 14:40 · do góry^

  Dobry kalkulator jest na stronie mambra.pl, reszta, nawet z pierwszej strony google, to jakieś nieporozumienie. Oczywiście trzeba jeszcze brać pod uwagę dany model biustonosza. Ja noszę zazwyczaj 65D, ale są firmy, które robią biustonosze z lepszych gum i np. 70C jest ścisłe i się tak bardzo nie rozciąga. Sporadycznie nawet 65E jest ok, ale tylko przy p-upach. Tak, więc nie można kupować bielizny w ciemno przez internet, dopóki nie pozna się danej firmy i nie zasięgnie informacji o danym modelu.

  Dodaj komentarz»
 • ananas_19
  ananas_19 · 19-04-14 14:13 · do góry^

  Kalkulator na mambra.pl pokazuje mi 60FF... :P Bardzo rzadko obwód 60 na moje 67cm pod biustem jest dla mnie komfortowe :) Teoretycznie wszystko zależy od marki i modelu, ale nie powiedziałabym, żeby to był dla mnie najlepszy rozmiar :)

  Dodaj komentarz»

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Zarejestruj się i zaloguj, aby dodawać komentarze.